multiblogg///

Kenya - med opplevelser i kø!

Her ser vi litt av slummen i NairobiEndelig var turen vi hadde gledet oss til hele året kommet. Reisefeberen var på topp når vi forlot Moderlandet. Vi hadde max med av baggasje hver, men halvparten av det vi hadde med skulle gis bort til barn og ungdom i slummen i Nairobi. Før vi ankom Kenya hadde vi en mellomlanding i London hvor vi fant et billig motell med en typisk engelsk fotballpub som nabo. Dette falt selvfølgelig smak hos de fire gutta i klassen. English breakfast servert på sengen neste morgen var også et stort pluzz før turen bar videre til Afrika.
Kenya blir kalt kontrastenes land, noe vi fort fant ut da vi ankom Nairobi. Opplevelsene var mange og inntrykkene var sterke. Første stopp var på en engelsk te-plantasje der vi behandlet som grever. Her ble vi nemlig servert lunsj, te, kaffe og kaker mens vi lå henslengt og litt døsige på våre stoler. Dagen etter bar det rett til slummen der vi fikk dra på hjemmebesøk til familier som verken hadde mat på bordet eller penger til å betale husleie. Vi satt igjen med en følelse at vi lever i en urettferdig verden og at vi bør være utrolig takknemlige for hva vi har i stedet for å sutre over små ubetydelige bagateller.
Det flotteste med turen var ikke bare alt vi fikk oppleve, men måten vi ble tatt i mot på av folk overalt hvor vi dro, enten i slummen, på hotellet, på landsbygda eller ved sjøen. Livsgleden det afrikanske folket utstrålte var ubeskrivelig og interessen for å kommunisere med oss var enorm. Vi følte virkelig vi ble satt pris på og elsket. Menneskene der lærte oss virkelig hva ordene håp og positivitet egentlig betyr og de hadde evnen til å formidle det til oss på en overbevisende og ekte måte.
Og beskrive alt vi opplevde blir en lang essay, men å få se ville dyr på safari eller fargerike fisker på snorkletur i sjøen gjør at du må klype deg i armen og si til deg selv; Er det jeg som virkelig opplever dette her?
Jeg tror alle i klassen kommer til å huske denne reisen for resten av livet. Takk lærer Terje for at du stod på og planla og gjennomførte en så opplevelsesrik og flott tur for oss alle.Vakre giraffer poserer for fotografen